IMPOTENCA

Ocenjujejo, da vsak drugi moški po 40. letu trpi za impotenco. Toda newyorški urolog Douglas Whitehead pravi: "Dejanska tragedija pa je, da kar 90 odstokov teh moških trpi po nepotrebnem."

V zadnjih letih so bili na tem področju doseženi veliki premiki. Morda je do sedaj največje odkritje, da ima več kot 80 odstotkov primerov impotence telesni in ne duševni vzrok. Doseganje erekcije je zapleten proces, ki zahteva pravilno delovanje hormonskega, nevrološkega in žilnega sistema. Toda moški se tega premalo zavedajo in za impotenco pogosto krivijo psihološke vzroke, ki naj bi po njihovem mnenju izginili sami od sebe. Toda moški se morajo zavedati, da se impotenco danes lahko zdravi prav tako kot povišan krvni tlak, preveliko telesno težo, preveč holesterola v krvi itd.

Izraz impotenca je že v preteklosti označeval nezmožnost moškega, da doseže in/ali ohrani zadostno čvrstost penisa za normalen spolni odnos. Bolezen ima zelo dolgo brado. Že Leonardo da Vinci je odkril, da je kri tista, ki omogoča otrditev spolnega uda. S to težavo so se moški ukvarjali že dolgo, le govoriti niso želeli o njej in niso je znali rešiti. V prejšnjem stoletju pa si je zdravnik Virag vbrizgal prostaglandin v brecilo penisa in s tem vzpodbudil nehotno erekcijo. To je bil eden prvih korakov v zdravljenju impotence.

Impotenca je največkrat posledica sprememb v krvnem obtoku, nevroloških motenj, jemanja nekaterih zdravil, nepravilnosti spolnega uda ali psiholoških dejavnikov, povezanih s spolnim vzburjenjem. Pri starejših moških je pogosteje povezana s telesnimi motnjami, pri mlajših pa so vzroki pogosto psihološki. Impotenca resda narašča s starostjo, vendar je marsikdaj posledica drugih motenj, ki navadno prizadenejo starostnike. Impotentnih je približno 50 odstotkov moških, starih 65 let, in 75 odstotkov 80-letnikov. Ker spolni ud potrebuje za erekcijo zadostno količino krvi, so možen vzrok impotence okvare žil, denimo ateroskleroza. Impotenca je lahko tudi posledica nastanka krvnega strdka ali operacije na obtočilih, zaradi česar se zmanjša dotok arterijske krvi v spolni ud. Pri 75 odstotkih impotentnih moških, ki nimajo hormonskih ali nevroloških motenj, priteka kri v spolni ud normalno, vendar iz njega prehitro odteče. Tudi okvara živcev, ki vodijo v spolni ud in iz njega, je lahko vzrok impotence.Takšna okvara ima lahko številne vzroke: lahko gre za posledico poškodbe, sladkorne bolezni, multiple skleroze, kapi, jemanja nekaterih zdravil ... Sladkorna bolezen povzroči periferno nevropatijo. To je vnetje ali poškodba perifernih živcev, ki je pogost vzrok impotence, zlasti pri starostnikih. Podobno periferno nevropatijo povzroči alkoholizem. Oživčevje spolnega uda je lahko prizadeto tudi zaradi okvar v križnem delu hrbtenice ter operacije na danki ali prostati.

V približno 25 odstotkih primerov impotence zakrivijo zdravila, predvsem pri starejših moških, ki jemljejo več zdravil hkrati. Med najpogostejšimi povzročitelji impotence so antihipertenzivi, antipsihotiki, antidepresivi, nekatera pomirjevala, cimetidin in litij. Tudi alkohol je možen povzročitelj impotence. Včasih je impotenca posledica hormonskih motenj, na primer znižane ravni testosterona. Toda znižanje ravni moških spolnih hormonov, do katerega pogosto pride s staranjem, je tesneje povezano z zmanjšanjem spolnega poželenja. Možen vzrok motnje erekcije so tudi duševni dejavniki, kot so depresivnost, strah pred intimnostjo ali transseksualnost.



DEJAVNIKI TVEGANJA ZA IMPOTENCO

Dejavnike tveganja, ki lahko dodatno prispevajo k impotenci:

Zdravstvene razmere, predvsem diabetes ali bolezni srca.
Uporaba tobaka, ki omejuje pretok krvi v venah in arterijah, lahko vodi do impotence.
Prekomerna telesna teža, še posebej, če ste zelo predebeli.
Nekateri zdravljenja, kot so operacijo prostate ali radiacijska zdravljenja za raka.
Poškodbe, še posebej, če jih poškodujejo živci ali arterije, ki nadzirajo erekcijo.
Zdravila, vključno z antidepresivi, antihistaminiki in zdravil za zdravljenje visokega krvnega tlaka....
Psihološki dejavniki, kot so stres, anksioznost in depresija.
Uporaba drog in alkohola, še posebej, če ste dolgoročni uporabnik drog ali težka pivec.
Daljša kolesarjenje, ki lahko stisne živce in vplivajo na pretok krvi v penis, lahko povzroči začasno ali trajno erektilno disfunkcijo.




IMPOTENCA IN POTENCA.

Novice

Impotenca ne prizadene samo moškega, ampak v večini primerov predstavlja problem za oba partnerja. Mnogo moški se te težave sramujejo in zato le redki poiščejo pomoč pri zdravniku. Kadar so primarni vzroki organski, se jim pogosto pridružijo še psihični, ki celo stanje še poslabšajo. Moški o svoji težavi veliko razmišljajo, kar lahko globoko poseže v partnerske in družinske odnose pa tudi na njegovo širše socialno funkcioniranje. Zato je priporočljivo v proces zdravljenja impotence vključiti tudi spolnega partnerja.

Partnerski odnos

Preberi več

Vzroki impotence

Še pred 15 leti so si bili zdravniki enotni v mnenju, da je motnja erekcije večinoma psihogenega izvora, danes pa menimo ravno obratno. V 80 % jo povzroča organski vzrok in v 20 % psihogeni vzrok. Seveda je lahko motnja zaradi kombinacije organskega in psihogenega vzroka še potencirana. Najpogostejša organska motnja je nepravilna prekrvitev penisa. Lahko je prirojena, zato pri mlajših moških vedno iščemo vzrok v prevelikem venskem uhajanju krvi iz penisa. To je mogoče kirurško zdraviti s podvezavo omenjenih žil.

Pogostejši vzrok je premajhen dotok arterijske krvi v brecilo penisa. To je lahko posledica generalizirane aterosk1eroze, zaradi katere so okvarjene velike in male žile po telesu, tudi v mali medenici in povirju penisa. Možne so tudi mešane arterijsko-venske motnje in fistule. Glavni krivec vsega je endotelna celica brecila – če ne deluje tako, kot bi morala, in se gladke mišice v njej ne sproščajo, je onemogočeno povečano nabiranje krvi v penisu.

Preberi več

Impotenca

Impotenca je nezmožnost doseganja in vzdrževanja erekcije za uspešen spolni odnos. Včasih je bila ta motnja bolj znana pod imenom impotenca. Ta izraz se danes uporablja le redko.

Preberi več